Účtování podpory u OTE,a.s.

Informace pro zabezpečení plateb za výrobu elektrické energie z FVE

Od 1.1.2013 přešla odpovědnost za vyplácení povinného výkupu na tzv. povinně vykupující a zeleného bonusu na OTE. Operátor je také odpovědný za správu všech dat potřebných pro vyplácení podpory.

Nejdůležitější informace a vysvětlení postupu naleznete zde : www.ote-cr.cz/poze/informace
--------------------------------------------------------------------------------

Shrnutí kroků pro registraci do systému podpory OTE :


Jaký certifikát si mám zřídit, pokud jsem fyzická osoba nebo OSVČ?

Zřídíte si komerční osobní certifikát PostSignum s vyplněným IČ z vaší licence na výrobu elektřiny. Pro získání certifikátu navštivte nejlépe pobočku České pošty nebo nějakého úřadu se službou Czech Point. Návod a popis toho co je potřeba s sebou vzít na pobočku Czech Point je zveřejněn zde: www.postsignum.cz
Pokud vlastníte datovou schránku na IČ z licence na výrobu s aktivovanou službou Poštovní datová zpráva, můžete použít také certifikát I.CA či PostSignum bez vyplněného IČ.

 

Jaký certifikát si mám zřídit, pokud jsem právnická osoba ?

Zřídíte si komerční osobní certifikát PostSignum s vyplněným IČ. Návod pro právnické osoby je zveřejněn zde: www.postsignum.cz
Pokud vlastníte datovou schránku na IČ z licence na výrobu s aktivovanou službou Poštovní datová zpráva, můžete použít také certifikát I.CA či PostSignum bez vyplněného IČ.

 

Kde naleznu návod na zřízení certifikátu ?

Návody na zřízení certifikátu s identifikačním číslem shodným s IČ uvedeným na licenci vydané Energetickým regulačním úřadem získáte zde:

- fyzické osoby a OSVČ naleznou návod pro zřízení PostSignum certifikátu s IČ
- právnické osoby naleznou návod pro zřízení PostSignum certifikátu s IČ
- fyzické i právnické osoby naleznou návod pro zřízení certifikátu s IČ od I.CA

 

Kde najdu aktuální formář smlouvy se službou Postsignum ?

Aktuální formuláře smluv naleznete zde: http://www.postsignum.cz/smlouvy.html. Smlouvu si můžete stáhnout přímo zde: http://j.mp/168gw0T

 

Je možné registrovat více výrobců pomocí jednoho certifikátu ?

Toto možné není. Pomocí certifikátu se zároveň přihlašujete do CS OTE, na každou registrovanou licenci je tedy potřeba vlastní certifikát (i v případě zasílání formuláře přes datovou schránku).

 

Registroval jsem se u vás pomocí formuláře A, bylo mi přiděleno ID RÚT a EAN. Je tato registrace dostatečná ?

Tato registrace není dostatečná, ačkoliv vám zůstane přiděleno stejné ID RÚT i EAN. Potřebujete ještě ke svému účtu přiřadit bezpečnostní certifikát, pomocí něhož budete přistupovat do CS OTE. Musíte tedy ještě vyplnit a odeslat registrační formulář, který podepíšete daným certifikátem.

 

Kde najdu registrační formulář pro výrobce z podporovaných zdrojů energie?

Registrační formulář ke stažení naleznete na internetových stránkách http://www.ote-cr.cz/poze/informace v části Registrace výrobců.

 

Jak se mám zaregistrovat?

Prvním krokem je zřízení bezpečnostního certifikátu. Následně postupujete buď podle Manuálu pro odeslání formuláře prostřednictvím webového formuláře, nebo prostřednictvím datové schránky. Oba manuály naleznete na internetových stránkách www.ote-cr.cz/poze/informace.

 

Jak poznám, že se mi podařilo registrační formulář odeslat?

Bude vám přiřazeno registrační číslo, které se vepíše také přímo do spodní části formuláře. Na uvedený e-mail vám zároveň přijde potvrzení o provedené registraci.

 

Kde najdu přístup do CS OTE?

Do CS OTE se přihlásíte buď přímo z internetových stránek https://portal.ote-cr.cz/, případně přes hlavní stránku společnosti OTE, a.s. http://www.ote-cr.cz (žlutý obdélník vpravo dole).

 

Kde mohu zkontrolovat základní údaje o výrobci?

Přihlaste se do CS OTE, vyberte záložku Registrace => Kmenová data a klikněte na Název společnosti/Jméno a příjmení. Vpravo vyberte ze seznamu kategorií tu, kterou chcete zkontrolovat.

 

Kde mohu zkontrolovat údaje o migrovaných zdrojích?

Přihlaste se do CS OTE, vyberte záložku POZE => Nárok na podporu a ve Filtru klikněte na tlačítko Hledat. V Datech se objeví řádek příslušného zdroje, na který musíte kliknout pro kompletní výpis informací.

 

 

Jakým způsobem budu zasílat výkazy?

Údaje o výrobě a spotřebě elektřiny budete vykazovat měsíčně (poprvé na začátku února) elektronickou formou po přihlášení do CS OTE, podrobné manuály budou včas zveřejněny na internetových stránkách www.ote-cr.cz/poze/informace.
Kompletní uživatelská manuál pro registraci OTE

Uzivatelsky_manual_pro_vyrobce_OTE.pdf


Kontakt na OTE odbor Správa podporovaných zdrojů energie

Emailové dotazy : Odbor Správa podporovaných zdrojů energie poze@ote-cr.cz
Helpdesk Odboru Správa podporovaných zdrojů energie : +420 296 579 330

--------------------------------------------------------------------------------

 • Důležité 1. : Nezapomeňte ještě na poslední krok a to zajištění smlouvy na přebytky. Jedná se o výkup přebytků z výroby FVE, který váš objekt nespotřeboval a které jako přebytek v kWh přešly do sítě vašeho PSD. Na elekroměru PSD je to parametr 2.8.0. Na tyto přebytky musíte mít speciální smlouvu a to s někým, kdo má oprávnění takovouto energii vykupovat. Doporučujeme ČEZ Prodej, PRE distribuce, Nano energies a podobně. Žádejte tzv. "smlouvu o výkupu přebytků". Pozor : Pokud ji nemáte uzavřenou můžete být sancionováni za neoprávněnou dodávku do sítě. Doporučujeme tedy tuto smlouvu uzavřít po zprovozění FVE co nejdříve. Běžná cena se pohybuje od 0,30 až do 0,60Kč za vámi dodanou 1 kWh do distribuční sítě.

 • Důležité 2. : Nezapomeňte, že jako výrobce máte povinnost podávat 1x za kalendářní čtvrtletí na ERÚ výkaz o výrobě a spotřebě. Pro tyto účely a pro účely evidence doporučujeme klientům zůčtovací a evidenční software Voltas. Licenci tohoto softwaru dodáváme ke každé instalaci FVE zdarma.


 • FVE 2020 dotace

  15.02.2020
  Pro rok 2020 stále přijímáme žádosti klientů o návrhy instalací FVE. Za rok 2008-2019 jsme instalovali a připojili k síti více než 500 fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů a provozních budov. Žádosti o připojení včetně administrace, pomoc s dotacemi a připojení k síti jsou pro naše klienty zdarma.


  Dotace FVE 2020

  15.02.2020
  Na rok 2016-2021 je vyhlášena Nová zelená úsporám s podporou i pro fotovoltaické systémy. Podpora může být ve výši 40-60-75-105-155tis. Kč. Výše dotace se určuje podle toho jakou solární elekrárnu si klient nainstaluje. Provádíme zdarma odborné poradenství, vytváříme fv návrhy systémů, doporučíme vhodnost, umístění a velikost elekrárny, vyřizujeme dotace NZÚ. Stačí nás kontaktovat.


  Intersolar 2019

  15.02.2020
  Jako každý rok jsme navštívili veletrh Intersolar v Mnichově. Podrobnosti a fotografie ZDE-INTERSOLAR 2017. V roce 2020 dodáváme a instalujeme také podlahové vytápění Heatflow. Úspora elektrické energie až 50% oproti klasickému elektrokotli. Podrobnosti a informace ZDE. Česká solární s.r.o.


  Větrání inVENTer®

  15.02.2020
  Dodáváme a instalujeme systém větrání s rekuperací inVENTer® s účinností zpětného zisku tepla až 91% . Systém zajistí stále čerstvý vzduch v objektu,odvětrá zdraví škodlivé látky např. z nábytku, nátěrů apod. Zabrání vzniku vlhkostí a plísní. Možno instalovat do nových i stávajících staveb.