Časté dotazy

INSTALACE solární elektrárny

Uvažuji o instalaci solární elektrárny na svůj RD. Jaká je její životnost ?

Systém s certifikovanými a značkovými komponenty má obvykle výrobcem deklarovanou minimální životnost 25 let. Záruční doby na jednotlivé komponenty mohou být 5 až 15 let. Fotovoltaické panely však ročně ztrácejí účinnost o cca 0,80%. Po 10 letech by ale jejich účinnost neměla klesnout pod 90% a po 25 letech pod 80%. Vlastní životnost elektrárny se počítá až na 30 let a možná o více. Nejvíce záleží na kvalitě použitých komponentů a typu měniče a panelů.

Je lepší použít značkové dražší komponenty a panely nebo levnější typy ?

Je to o preferencích. I neznámé značky panelů a komponentů, pokud mají alespoň základní evropské certifikace budou pravděpodobně dobře fungovat. Samozřejmě zvuk dražších značek je určitou garancí stability a delší životnosti. Pokud budete preferovat rychlou návratnost investice, zakoupíte si asi levnější no-name variantu, která však může mít kratší životnost nebo jiné neduhy, což se na některých dříve realizovaných projektech již ukazuje. Pokud jste tedy příznivcem stability a jistoty po celou dobu provozu, sáhnete pro mírně dražším provedení. V tomto kontextu je potřeba si uvědomit, že budete mít systém minimálně čtvrtstoletí na střeše. Z tohoto hlediska je lepší preferovat zavedené a známé značky.

Slyšel jsem, že je s provozem FVE spojena složitá administrativa.

Úvodní žádosti a povolení včetně připojení FVE k síti by měla každá dobrá dodavatelská společnost nabídnout klientovi automaticky v ceně instalace. Další administrativa u FVE 10 kW už není.
U větších FVE nad 10 kW - tedy už ne pro rodinné domy- je povinnost výkaznictví pomocí internetu do státního systému Obchodníka trhu s elekřinou tzv. CS OTE. Zaregistrování do tohoto systému je trošku uživatelsky nepříjemné, protože systém je více technický, než přívětivý, ale každá dobrá dodavatelská společnost by měla umět klientovi opět automaticky nabídnout případnou odbornou pomoc, manuály a v krajním případě i osobní konzultace.
Celý systém výkaznictví lze majiteli FVE nabídnout i formou služby zapisování. Dodávkou a instalací přístroje umíme všem provozovatelům FVE nabídnout výrazné ulehčení a to již od 99,- Kč měsičně. Popis tohoto systému naleznete ZDE. Konzultace s tímto systémem poskytujeme zdarma. Kontaktujte nás s dalšími dotazy na kontakty.

Jaká je životnost fotovoltaického systému ?

Životnost fotovoltaického systému je v případě kvalitních panelů garantována na 25 let.

Musím mít elektroměr a hlavní jistič na veřejně dostupném místě ?

Ano, je to základní podmínka pro připojení elektrárny do rozvodné sítě. Pracovníci PDS (provozovatele distribuční soustavy) musí mít neomezený přístup k hlavnímu jističi pro případ odečtu a poruchy. Nové stavby již mají ve většíně hlavní rozvodnou skříň veřejně dostupnou, u starších objektů je často nutné přemístit elektroměr PSD s hlavním jističem tak, aby byl přístuný z veřejné komunikace nebo po dohodě s PSD z fasády objektu. Tento zásah se provádí vlastním nákladem majitele objektu. Cena se pohybuje cca 5-15 tis. Kč, podle náročnosti. U PDS lze však vyjednat i výjimku, ale to je záležitost víceméně individuální a vždy záleží na konkrétním posouzení PDS.

Jak fv panely odolávají přírodním vlivům, co kroupy ?

Rámy fotovoltaických panelů jsou z hliníku nebo duralu, ze strany fotovoltaických článků je sklo o síle 4mm. Díky tomu, že panel je umístěn šikmo, rozkládá se síla dopadajících krup na složku svislou a vodorovnou, sklo tedy vydrží víc,e než kdyby bylo vodorovně. Kroupy o průměru 30-40 mm by měly panely vydržet bez poškození, záleží však vždy na rychlosti a úhlu a dopadu na panel. Každopádně doporučujeme FVE pojistit.

Nemám střechu orientovanou přímo na jih, ale jihozápadně. Jaký vliv na výkon má orientace plochy na účinnost systému ?

Orientace fotovoltaických panelů na RD by měla být ideálně přímo na jih, se sklonem okolo 25-38°. Při orientaci v rozsahu jihovýchod až jihozápad jsou ztráty výkonu v jednotkách procent ( přibližně 5-8% ). U střech s orientací východ-západ nasazujeme s úspěchem panely amorfní v kombinaci s transformátorovým měničem. Jeho mírně vyšší ztráty (o 2-4% oproti beztranformátorovým měničům) lehce nahradí vyšší mírně vyšší zisk tenkovrstvých-amorfních panelů. Panely lze navíc orientovat i vodorovně= naležato při ztrátě cca 10%. Pokud máte však vybranou plochu pro solární elektrárnu vyloženě na sever, severovýchod nebo severozápad bylo by lepší uvažovat o jiném, vhodnějším umístění.

Mám na budově hodně členitou střechu s malým množstvím vhodných ploch. Kam se dají ještě panely umístit ?

Fotovoltaické panely lze umísťovat různými způsoby a to jak na střeše, tak na fasádě, balkónech, markýzách, zimních zahradách, garážích apod. Nejlepší je osobní návštěva našeho technika a konzultace na místě.

Jaké existují typy solárních panelů ?

Fotovoltaické panely se rozdělují podle technologie výroby článků na monokrystalické, polykrystalické a tenkovrstvé (amorfní). Panely lze rozdělit také podle výkonu. Vyrábějí se panely o nominálních výkonech 10Wp až 335Wp. Nejběžnější typy používané na instalace v našich zeměpisných šířkách je panel mono či polykrystalický s výkonem 285-335 Wp.

Vyplatí se použití otáčecího zařízení, které pohybuje panely souběžně s pohybem slunce na obloze ?

Otáčecí zařízení se nazývá trackery a vyrábí je celá řada firem v různých provedeních. Údaje výrobců trackerů počítají se zvýšením výkonu fotovoltaického systému až o 35%. Je však nutné počítat se spotřebou energie na pohyb natáčení, s náklady na údržbu, opravy a také s možností negativního vlivu povětrnostních podmínek a to během celých 25-30let provozu. Obecně se dá říci, že se trackery v našich zeměpisných šířkách příliš nevyplatí.

Jaké jsou součásti solárního systému ?

V každém fotovoltaickém systému je několik solárních panelů (nebo klidně tisíce u větších instalací), měnič napětí pro převod stejnosměrného proudu na střídavý proud (měnič může mít jednofázový, nebo třífázový výstup), další součástí jsou fixní konstrukce, jističe, elektroměry pro evidenci vyrobené a dodané elektřiny a zařízení zabezpečující ochranu proti úderu blesku nebo přepětí a kabeláž.

Potřebují panely přímé sluneční záření ? Co když je zataženo, nebo polojasno ?

Ideální podmínky pro výrobu elektřiny jsou při přímém slunečním záření při bezmračné obloze. Při polojasnu klesá výnos přibližně na 35% a při zatažené obloze na 10%.

Jak se solární panely čistí ?

Prach - Solární panely jsou odolné proti povětrnostním vlivům a mají určitou samočisticí schopnost. Panely jsou omývány deštěm. Pokud neprší lze panely kdykoli omýt vodou např. zahradní hadicí nebo si lze objednat i specializované čištění.

Sníh - V případě sněhové pokrývky je vhodné sníh ometat, v opačném případě jsou panely zakryty a neprodukují žádnou energii. Pokud je však ometání sněhu příliš komplikované nebo nemožné, způsobí tato situace určitou menší ztrátu ve výrobě. Sníh z panelů však sám většinou sjede a led roztaje, protože panely se při slunečním záření mírně zahřívají.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bateriové systémy spolu s FVE

U nabídek slunečních elektráren s bateriemi jsou velké rozdíly cen. Čím je to způsobeno ?

Bateriové systémy obsahují různé typy baterií. Ty mohou být olověné, gelové, AGM, LiFePo, Li-ion a podobně. Samozřejmě cena baterií se také odvíjí od počtu jejich nabíjecích cyklů a zejména jejich kapacity. V levnějších nabídkách jsou obsaženy například baterie, které mají do 1800 cyklů a v těch dražších naleznete například baterie technologie LiFePo s 6-8000 cykly. Rozdíly u solárních systémů mohou být až v řádů statisíců korun.

Jak dlouho mi solární baterie doma vydrží?

To je velmi častá a oprávněná otázka klientů. Na životnost baterií má vliv několik základních faktorů. Zejména je to počet nabíjecích cyklů, který Vám deklaroval výrobce baterie. Pokud má baterie například 2000 nabíjecích cyklů můžete jí nabíjet na příklad 1x denně a to 2000x tj. životnost cca 5.5 roku. Záleží však také na hloubce vybíjení. Ideálně by to mělo být okolo 30-50% kapacity. Při stálém vybíjení do 80% kapacity, je deklarovaná životnost zkrácena o cca 20-25% . Na životnost má však také rozsah provozních teplot. U některých baterií je například povoleno nabíjení od -20°C a jiné není dobré nabíjet pod bodem mrazu. Takže životnost počítejte obecně vždy trochu menší než vám tvrdí výrobce či obchodník.

Mohu si solární baterie do solární elektrárny přidat sám?

Pokud rozumíte bateriím, způsobu zapojení, umíte nastavit bateriové řízení a máte k tomu všemu kvalifikaci, tak ano. V opačném případě to raději přenechejte odborníkům, než způsobíte podstatné škody, z nichž tou základní a první bude kompletní a nevratné zničení akumulátorů a zařízení měniče.

Máme doma vše na elektřinu i vytápění elektrokotlem a chtěl bych provozovat FVE s bateriových systémem.

Zde je nasazení bateriového solárního systému na zvážení. Váš elektrokotel bude mít výkon, výrazně převažující kapacitu a reálnou možnost uvažovaných baterií, a to i v jejich nejsilnější a tím nejdražší verzi. Představte si pomyslně, že byste chtěli například elektro-kolo nebo elektro-auto *) pohánět baterií z mobilu. Ono to chvíli pojede, to ano, ale potom budete muset baterii nabíjet znovu a znovu a znovu. Jak dlouho Vám potom taková baterie vydrží, si asi umíte živě představit také. Proto je potřeba obecně u všech typů elektro-vytápění a bojlerů velmi pečlivě vážit nasazení bateriového systému a zejména způsoby jeho zapojení do elektrické rozvodné sítě objektu. *) přirovnání obsažené výše v textu je ilustrativní

Nemám představu, kolik je potřeba prostoru při instalaci FVE a kam se technologie vejde. Stejně tak jak se řeší uchycení panelů na střechu. Řeším nyní možnost FVE na svůj dům a rád si nechám poradit.

Instalace FVE panelů probíhá na střechu a další součásti jako jsou měnič a rozvaděč umísťujeme nejraději do garáže nebo do technické místnosti. Je to nejlépe nějak větraná místnost s dobrým přístupem a možností kontroly stavu zařízení. Velkost měniče je většinou u FVE pro RD cca š60 x v50 x 25cm a rozvaděče FVE š80 x v50 x20cm. Takže na stěně s dobrým přístupem potřebujeme cca max do 2m2 místa. Uchycení panelů je individuální a potřebujeme znát skladbu vaší střechy, umístění střešních prvků a orientaci stavby vůči světovým stranám. Potom umíme navrhnout vhodný systémový kotvící systém. Dá se říci, že na všechny typy střech máme kotvící systém.

Stavím rodinný dům a chtěl bych udělat přípravy pro následnou instalaci fotovoltaické elektrárny.

Přípravy kotvení fv panelů a přípravy elektroinstalace FVE pro RD můžeme provést my nebo ve spolupráci s vaším projektantem a vaši elektro-firmou. Na toto téma je vhodná nezávazná schůzka s Vámi nebo s Vaším projektantem. Popřípadě zaslání PD - situace, pohledů a rozměrů a skladby střechy. Upozornění: solární stejnosměrné kabely si nechte dodat firmou, která solární problematice opravdu rozumí. Nejednou jsme nevhodné a draze instalované (rádoby solární) kabely museli vyměňovat.

Chtěl bych instalovat FVE a výkon elektrárny by se spotřebovával přímou spotřebou v domě. Výkon, který by se momentálně nespotřebovával, by se ukládal v bojleru.

Vaše úvaha, že by se výkon FVE spotřebovával přímou spotřebou a výkon, který se momentálně nespotřebovává, se ukládá v elektro bojleru je naprosto správná a takto nyní FVE instalujeme. Na tento typ zapojení FVE je vypsána podpora z NZÚ a to až 55.000,- Kč.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EKONOMIKA A ORGANIZACE PROVOZU solární elektrárny

Investice do fotovoltaiky na RD není z nejmenších. Jaká je její návratnost ?

Fotovoltaický systém na jeden instalovaný 1 kWp a obnáší investici okolo 29tis. až 37tis. Kč (cena závisí na provedení). Systém 1kWp vyrobí za rok okolo 950-1100 kWh elektrické energie, kterou lze spotřebovat a tím ušetřit v nákupu elektrické energie. Návratnost investice se pohybuje okolo 10 let. Záleží však vždy na ceně kupované energie a na tom, kolik ze své vyrobené energie si dokážete spotřebovat.

Jak velkou solární elektrárnu si mohu dát na střechu ?

Výkon fotovoltaického systému pro vlastní spotřebu a pro prodej do sítě se dimenzuje dle rozměrů střechy, možností Vašich financí a možností distribuční sítě. Pokud nebudou žádné větší překážky u těchto třech uvedených faktorů, můžete si dát na střechu třeba solární elektrárnu o výkonu 30 kWp. Pro rodinné domy jsou však nejběžnější instalace o výkonech okolo 3-10 kWp.

Je nutné k instalaci fv systému na střechu RD stavební povolení ?

Ne, není zapotřebí. Koncem roku 2009 byl vydán ministerstvem pro místné rozvoj metodický pokyn ohledně FVE elektráren instalovaných na střeše rodinných domů. Pokud nedojde k zásahu do nosných konstrukcí, nepodléhá stavba územnímu řízení ani stavebnímu povolení.

Musím mít k prodeji energie z fotovoltaické elektrárny živnostenský list nebo Licenci?

Živnostenský list není ani Licence není od 1.1.2016 nutná pro provozování FVE do 10 kWp. U FVE nad 10kWp je nutná Licence ERÚ, tak jako do konce roku 2015. Proces získání licence provádíme pro naše klienty zdarma, v rámci investice FVE.

Co znamená toto označení jednotky výkonu ve Wp ?

Watt peak je nominální výkon fotovoltaických panelů. Je to výkon vyrobený solárním panelem při výkonnostním testu. Panel je testován při energetické hustotě záření 1000W/m2, 25°C a světelném spektru odpovídajícím slunečnímu záření po průchodu bezoblačnou atmosférou Země. Watt peak je v podstatě jednotkou špičkového výkonu panelu za ideálního letního dne.

Za jak dlouho panel svým výkonem vrátí energii spotřebovanou při jeho výrobě ?

Doba energetické návratnosti u většiny dnešních fotovoltaických panelů se pohybuje okolo 1-2 let. Vzhledem ke uvažované době provozu 25-30 let je to velmi přijatelná a ekologická hodnota.

Jak to bude s likvidací FV panelů po zkončení jejich životnosti ?

Předně je třeba vzít v úvahu, že i po 25 letech budou FV panely stále funkční. I když jejich výkon bude oproti původnímu až o 20% nižší, budou mít stále mnoho aplikací a do "šrotu" mohou putovat klidně až za 40 let. Jednou ale jejich pouť přece jenom musí skončit. Všichni dovozci mají povinnost odvádět za panely recyklační poplatky (ale raději si ověřte zda tak činí, my ano), takže jejich následnou likvidaci budou muset tyto pověřené firmy řešit stejně, jako vám dnes díky těmto poplatkům musí zařídit likvidaci staré ledničky atd.

Je fotovoltaika vhodná pro podmínky v ČR ?

Fotovoltaika i v našich klimatických podmínkách a za stávajících pořizovacích a výkupních cen je vhodným a výhodným způsobem výroby elektrické energie.

Dobrý den, mám rodinný domek na Vysočině, kde je podle mě méně slunečního svitu. Má smysl si instalovat fotovoltaickou elektrárnu ?

Obecně lze říci, že 1 kWh instalovaného výkonu vyrobí za rok 1000 kWh elektrické energie. Adekvátně například FVE o výkonu 5 kWp vyrobí 5000 kWh a to na území celé ČR. Pokud tedy není Vaše střecha stíněna profilem okolního terénu, stromy, okolními budovami, anténami podobně můžete počítat s výše uvedenou hodnotou.

FVE 2020 dotace

15.02.2020
Pro rok 2020 stále přijímáme žádosti klientů o návrhy instalací FVE. Za rok 2008-2019 jsme instalovali a připojili k síti více než 500 fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů a provozních budov. Žádosti o připojení včetně administrace, pomoc s dotacemi a připojení k síti jsou pro naše klienty zdarma.


Dotace FVE 2020

15.02.2020
Na rok 2016-2021 je vyhlášena Nová zelená úsporám s podporou i pro fotovoltaické systémy. Podpora může být ve výši 40-60-75-105-155tis. Kč. Výše dotace se určuje podle toho jakou solární elekrárnu si klient nainstaluje. Provádíme zdarma odborné poradenství, vytváříme fv návrhy systémů, doporučíme vhodnost, umístění a velikost elekrárny, vyřizujeme dotace NZÚ. Stačí nás kontaktovat.


Intersolar 2019

15.02.2020
Jako každý rok jsme navštívili veletrh Intersolar v Mnichově. Podrobnosti a fotografie ZDE-INTERSOLAR 2017. V roce 2020 dodáváme a instalujeme také podlahové vytápění Heatflow. Úspora elektrické energie až 50% oproti klasickému elektrokotli. Podrobnosti a informace ZDE. Česká solární s.r.o.


Větrání inVENTer®

15.02.2020
Dodáváme a instalujeme systém větrání s rekuperací inVENTer® s účinností zpětného zisku tepla až 91% . Systém zajistí stále čerstvý vzduch v objektu,odvětrá zdraví škodlivé látky např. z nábytku, nátěrů apod. Zabrání vzniku vlhkostí a plísní. Možno instalovat do nových i stávajících staveb.